OPOWIEŚĆ POWIGILIJNA Z MORAŁEM

Uwaga: Ten post pochodzi z poprzedniej odsłony bloga, więc formatowanie tekstu oraz sposób wyświetlania niektórych elementów mogą być nieoptymalne. Nie są także wyświetlane komentarze znajdujące się niegdyś pod wpisem.

W poświąteczny weekend zadzwonił do mnie dawno nie widziany kolega, z czasów wczesnoszkolnych jeszcze. Wiedział, że jestem informatykiem, a miał problem: na nowozakupionym komputerze nie mógł uruchomić połączenia internetowego.

Z pewnym ociąganiem (gościłem akurat w mieście rodzinnym, ale lada moment miałem wracać do Gdańska) zgodziłem się pomóc, zaznaczając jednak, że – ze względów logistycznych – dysponuję tylko godziną.

Na miejscu okazało się, że kolega przed kilkoma miesiącami miał wypadek w pracy: ciął palnikiem acetylenowym elementy zbiornika na statku, kiedy nastąpił zapłon oparów – w płonącym kombinezonie wyczołgał się na pokład i został tam ugaszony przez współpracowników, doznając jednak rozległych i głębokich oparzeń – w tym szyi i dolnej części twarzy. Dziesięć tygodni spędził w szpitalu, rehabilitacja zajmie co najmniej cztery lata. Obecnie chodzi w kołnierzu ortopedycznym, a na prawej, częściowo niesprawnej dłoni musi nosić grubą rękawiczkę.

Doprowadzenie zestawu Windows Vista + modem Alcatel + dostarczany przez Netię dialer do stanu jakiejkolwiek używalności udało się dosłownie w ostatniej chwili. Połączenie z internetem wymaga każdorazowego odłączenia modemu z portu USB i podłączenia go ponownie (Vista przy zamykaniu przechodzi chyba w tryb wstrzymania, podtrzymując przy tym zasilanie modemu: następuje rozłączenie, ale nie – zresetowanie urządzenia), a następnie uruchomienia dialera i – raz na jakiś czas – wpisania loginu dostępowego i hasła (z nieznanych przyczyn co jakiś czas usuwane są z systemu). Pola, w które należy wpisać te wartości, dostępne są dopiero po zaznaczeniu szóstego checkboksa w drugiej zakładce okna konfiguracji urządzenia. Pobranie instrukcji z serwisu Netii okazało się niemożliwe ze względu na domyślne ustawienia ochrony systemu Vista. Błędy przy próbach połączenia sygnalizowane są alertem, w którym podawany jest kod błędu – wprawdzie towarzyszy mu także opis tekstowy, nie jest on jednak wiarygodny (błąd „komputer zdalny odrzuca połączenie” okazał się w czasie konsultacji z infolinią Netii błędem „modem nie został zresetowany”).

Do rozwikłania zagadek pojawiających się w procesie konfigurowania modemu i opracowania skutecznej metody nawiązywania połączenia z internetem musiałem użyć wieloletniego doświadczenia i zawodowej intuicji. Mój kolega jest tzw. zwykłym użytkownikiem – nie miał szans na poradzenie sobie z takim kłębowiskiem niedoróbek, absurdów i nieprzewidzianych reakcji systemu.

Z okazji Nowego Roku życzę nam wszystkim, abyśmy pamiętali, że dobry, przyjazny, użyteczny interfejs to nie tylko „podwyższenie konwersji na cele biznesowe” – niekiedy bowiem to kwestia decydująca o możliwości kontaktu ze światem zewnętrznym.

AUTOR

Kordian Piotr Klecha - projektant serwisów od 1998, 2008-2014 w WP.pl więcej  »


ARCHIWA


KATEGORIE