W stronę NUI

„Say goodbye to your mouse and keyboard” – głosi slogan reklamowy LeapMotion, producenta dostępnego już w przedsprzedaży ($69.99 + international shipping $12.99, wysyłka w grudniu lub styczniu) podłączanego do USB urządzenia rozpoznającego gesty.

Na rynku dostępne są podobne rozwiązania, jak np. system rozwijany przez izraelską firmę PointGrab (która postawiła na wykorzystanie standardowej kamery 2D, znajdującej się na wyposażeniu wielu laptopów, a którą można także łatwo i tanio dołączyć np. do zestawów HTPC), ale Leap ma je wg twórców znacząco przewyższać dokładnością, zapewniając rozpoznawanie położenia z dokładnością do 0.01mm. Czy Leap rzeczywiście pozwoli na pożegnanie się z klawiaturą i myszką? To bardzo wątpliwe: nawet ekrany dotykowe, wymagające przecież fizycznego kontaktu z urządzeniem, okazują się mniej wygodne od tradycyjnej klawiatury podczas wprowadzania dłuższych tekstów – a obsługa skomplikowanych interfejsów np. programów graficznych pozostanie zapewne wygodniejsza przy użyciu myszki, przesuwanej po poziomej powierzchni, niż za pomocą gestów wykonywanych w powietrzu. Istnieje jednak całe spektrum zastosowań w przypadku których dobrze zaprojektowany interfejs bazujący na gestach (szczególnie w połączeniu z mechanizmami rozpoznawania mowy) może rzeczywiście stać się rewolucją na miarę wprowadzenia GUI.

Wiedzą o tym duże firmy – Disney Research stworzył technologię Touché, która pozwala na zamianę w interfejs dotykowy niemal każdego obiektu:

a Microsoft we współpracy z University of Washington opracowuje SoundWave, system rozpoznający gesty, który bazuje na badaniu efektu Dopplera w emitowanych z głośników ultradźwiękach (18-22kHz), odbijających się od ciała użytkownika (how cool is that?).

O prawdopodobnych kierunkach rozwoju interfejsów systemowych i o tym, co rysuje się na horyzoncie zmian – niebawem.
__________

Uzupełnienie: Kalifornijska firma Tactus Technology ma pomysł na rozwiązanie problemu związanego z używaniem ekranu dotykowego w roli klawiatury.

AUTOR

Kordian Piotr Klecha - projektant serwisów od 1998, 2008-2014 w WP.pl więcej  »


ARCHIWA


KATEGORIE