Skip to main content

Na czym polega terapia rodzinna?

Dodaj komentarz

Rodzina pełni kluczową rolę w życiu każdego człowieka. Kształtuje go od najmłodszych lat, wpływa na jego wybory i funkcjonowanie w dorosłym życiu. Zdarza się, że w rodzinie pojawiają się konflikty, nieporozumienia, które uniemożliwiają jej prawidłowe działanie. W takiej sytuacji niezbędna jest terapia rodzinna, która pozwoli rozwiązać problemy, odbudować nadszarpnięte kryzysem relacje i wrócić rodzinie na dobry tor.

Psycholog Łódź

Jak wygląda terapia rodzinna?

Kluczem do rozpoczęcia terapii jest chęć zmiany i otwartość na proponowane sposoby pomocy. Podczas spotkań z psychologiem, każdy członek rodziny ma możliwość podzielenia się swoją historią, emocjami i spojrzeniem na rodzinne problemy. Źródłem nieporozumień wśród bliskich jest najczęściej brak wzajemnego wysłuchania. Rodzina składa się z osób w różnym wieku, o odmiennych przekonaniach i potrzebach, aby mogła prawidłowo funkcjonować wszyscy muszą czuć się ważni. Terapia stwarza pole do rozmowy i wyjaśnienia sobie spornych kwestii. Ważne jest zrozumienie i empatia, które otwierają nową perspektywę na zaistniałą sytuację. Dorośli często bagatelizują problemy dzieci i nastolatków, a te niechętnie się otwierają w obawie, że nie zostaną wysłuchane. Specjalista pomaga rodzicom dostrzec z czym borykają się ich pociechy, uczy jak z nimi rozmawiać i obdarzać wsparciem. Taki rodzaj terapii oferuje Psycholog Łódź - Wioletta Kucharek, która oferuje również wizyty psychologiczne online. Psycholog potrafi także dotrzeć do młodych ludzi i uświadomić im, że mogą powiedzieć swoim rodzicom o wszystkim.

Kiedy warto skorzystać z terapii rodzinnej?

Zawsze, gdy zauważymy, że jako rodzina, nie potrafimy się porozumiewać i coraz częściej dochodzi na tym tle do konfliktów, trzeba skonsultować się z psychologiem rodzinnym. Nierozwiązane problemy potrafią się nawarstwiać i niszczyć rodzinę od środka. Terapia rodzinna wskazana jest, gdy któryś z członków boryka się z zaburzeniami emocjonalnymi lub osobowościowymi, które negatywnie wpływają na resztę rodziny. Sytuacja kryzysowa w rodzinie, np. śmierć czy poważna choroba, problemy wychowawcze, napięte relacje i częste konflikty, to także istotne przesłanki do rozpoczęcia wspólnej terapii. Zgodnie z Wikipedią: https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychoterapia_rodzin praca terapeutyczna powinna koncentrować się na szacunku i prawidłowej komunikacji, a także budowaniu poczucia bliskości.

Wsparcie specjalisty to zawsze dobra droga, żeby naprawić sytuację rodzinną i wzmocnić więzi. Rezultaty, które niesie terapia pozwolą rodzinie osiągnąć równowagę, skutecznie się komunikować, unikać napięć i sporów, a także nauczy wrażliwości i otwartości na problemy innych. Rodzina to najcenniejsze co mamy, daje poczucie bezpieczeństwa i przygotowuje do dorosłego życia. Trzeba o nią dbać i pielęgnować wzajemne relacje, by nie doszło do jej rozpadu. Obserwujmy naszych bliskich, żeby w porę móc zareagować. Kiedy widzimy, że w rodzinie dzieje się źle, nie czekajmy. Podejmijmy właściwe kroki i udajmy się na terapię, która na nowo scali rodzinę, by mogła żyć w zgodzie i miłości.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.