Kurs na zwyżki - wymagania, zakres uprawnień, przebieg szkolenia
Praca jako operator podnośnika jest bardzo atrakcyjna, ale wymaga pewnych umiejętności, które potwierdzają odpowiednie certyfikaty. Coraz więcej firm potrzebuje pracowników, którzy posiadają specjalistyczne umiejętności oraz przeszkolenia do pracy na podnośnikach. Aby taki zawód jednak wykonywać, potrzebne są papiery potwierdzające ukończenie kursu na uprawnianie UTD na zwyżki. W tym artykule postaramy się przybliżyć, jak taki kurs przebiega. Skupimy się dokładnie na tym, jakie uprawnienia taki kurs nam daje i jak wyglądają konkretne szkolenia.
Kurs na zwyżki - wymagania
Praca jako operator podnośników nie może być wykonywana przez pracownika bez uprawnienia na zwyżki, które potwierdza odpowiedni certyfikat. Aby jednak je zdobyć, należy spełnić kilka wymogów. Przede wszystkim trzeba mieć ukończone 18 lat i posiadać co najmniej wykształcenie podstawowe. Oprócz tego otrzymanie uprawnień na zwyżki nie jest możliwe, jeśli kursant nie posiada prawa jazdy kategorii B i C oraz zaświadczenia od lekarza na temat braku przeciwwskazań do obsługi urządzeń transportu bliskiego. Takie zaświadczenie zazwyczaj jest załatwiane przez organizatorów kursu. Organizują oni bowiem wizyty u lekarza medycyny pracy dla swoich kursantów.
Kurs UTD na zwyżki - zakres uprawnień
Urządzanie dźwignicowe coraz częściej spotykane są w wielu branżach. Praktycznie można je spotkać na każdym kroku, jednak do ich obsługi potrzebne są uprawnienia, które występują w dwóch kategoriach. I P to kategoria, która pozwala pracować z podestami ruchomymi dla zwyżek montowanych na pojeździe oraz pająków podczepianych na pojeździe i zwyżek nożycowych. Kategoria II P uprawnia natomiast do obsługi podestów ruchomych przejezdnych wolnobieżnych dla podnośników, maszynowych, widzących, matowo-przegubowych oraz stacjonarnych.
Dokument potwierdzający nasze kwalifikacje jest wydawany przez Urząd Dozoru Technicznego, w momencie gdy zdamy test teoretyczny oraz praktyczny. Po zdaniu egzaminu kursant otrzymuje specjalną legitymację, która ważna jest na terenie całej Polski oraz Unii Europejskiej.
Cena i przebieg szkolenia
To ile nam przyjdzie zapłacić za wykonanie kursu na zwyżki, zależy od różnych czynników. Cena różni się w zależności od części kraju oraz od długości kursu na zwyżki. Wpływ na cenę ma również stosunek godzin szkolenia teoretycznego, do szkolenia praktycznego. Zazwyczaj taki kurs odbywa się w stosunku 10-20 godzin lub 5-15 godzin. Zazwyczaj w większości miejsc cena za taki kurs oscyluje w granicach od 700 do 1000 złotych.
Część teoretyczna ma nas przygotować do zajęć praktycznych. Uczymy się na niej nazewnictwa, norm bezpieczeństwa, tego jak konserwować sprzęt, technik operacyjnych, tworzenia dokumentacji oraz minimalizacji ryzyka wypadków. Po zakończeniu tej części kursu można przejść do części praktycznej, której zadaniem jest zapoznanie nas ze sposobem pracy podnośników. Prowadzący szkolenia instruktorzy tłumaczą kursantom wszystko, co jest ważne przy obsłudze takiego typu urządzeń. Szczególnie nacisk kładziony jest na bezpieczeństwo oraz eliminowanie błędów podczas pracy.
lub dodaj komentarz jako gość
Najpopularniejsze wpisy:
-
Co to jest promise ring?
-
Ranking koncentratorów tlenu - TOP 10 urządzeń
-
Panele fotowoltaiczne a zmienne warunki atmosferyczne
-
Blondynka czy brunetka - który kolor włosów jest atrakcyjniejszy?
-
Top 10 psychologów w Gdyni
Najnowsze wpisy:
-
Pozycjonowanie stron – podstawy SEO, które warto znać
-
Jak wybrać idealną koszulę męską?
-
Czipowanie psa i kota - na czym polega i ile kosztuje?
-
Umowa przedwstępna kupna mieszkania – kiedy i w jakiej formie się ją zawiera?
-
Sklep medyczny Patronus - wypożyczalnia sprzętu medycznego