Co to jest rekuperacja i jak działa?
Oszczędzanie energii jest w dzisiejszych czasach koniecznością - wpływ na to mają zarówno jej rosnące ceny, jak i względy ekologiczne. Jednym ze sposobów na uzyskanie znaczących efektów w tym zakresie jest zastosowanie rekuperacji. Czym ona jest i na jakich zasadach działa? W niniejszym artykule postaramy się przedstawić odpowiedzi na te pytania.
Czym jest rekuperacja?
Rekuperacja to energooszczędna wentylacja pomieszczeń. Obejmuje ona zarówno dostarczenie do danego wnętrza świeżego powietrza, jak i usunięcie zużytego, zawierającego dużą ilość dwutlenku węgla i zanieczyszczeń. Dostarczane powietrze jest przy tym filtrowane, w wyniku czego usuwane są z niego insekty, kurz i większe cząsteczki zanieczyszczeń. Jednocześnie rekuperator pozwala na ogrzanie powietrza chłodniejszego, pobieranego z zewnątrz, przy pomocy energii pozyskanej z powietrza, które jest usuwane z budynku. Więcej informacji na temat tego procesu można znaleźć na stronie Rekuperacja - Lublin, prowadzonej przez renomowanego dostawcę rozwiązań w zakresie wentylacji tego typu.
Jak zbudowany jest system rekuperacji w domu jednorodzinnym?
Proces montażu rekuperacji w domu jednorodzinnym obejmuje instalację rekuperatora oraz rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych. Te ostatnie powinny być rozmieszczone w sposób niewidoczny dla użytkownika, jednak w praktyce ich umiejscowienie zależy od zastosowanych w danym systemie rozwiązań (na przykład od typu przewodów). Siatka kanałów ma przy tym zmienną gęstość: najbardziej rozbudowana jest ona na poddaszach nieużytkowych, skąd schodzi na niższe kondygnacje. W domu z zainstalowaną rekuperacją przewietrzane jest każde praktycznie pomieszczenie, włącznie z korytarzami i wiatrołapami (wyjątek robi się zwykle dla garażu i kotłowni). Niektóre spośród wnętrz nie mają przy tym bezpośredniego nawiewu i wywiewu, a ruch powietrza odbywa się swobodnie, dzięki podcięciom w drzwiach.
Jaka jest rola rekuperatora?
Sercem każdego z systemów tego typu jest rekuperator. Jest to centrala wentylacyjna, a jednocześnie wymiennik ciepła, pozwalający na odzyskanie energii z powietrza usuwanego z budynku. Ważnym czynnikiem jest zastosowanie odpowiedniego modelu tego sprzętu, szczególnie pod względem jego mocy. Wybór zbyt słabego rekuperatora, który nie będzie w stanie skutecznie tłoczyć niezbędnych ilości powietrza, może skutkować niedostateczną wentylacją wnętrz. W rezultacie będą one duszne, a powietrze w nich - nieświeże. Warto również zwrócić uwagę na miejsce jego montażu. Ze względu na odgłosy pracy warto zamontować go z dala od sypialni czy pokoi dziecięcych. Rekuperator jest więc najczęściej instalowany w obrębie garażu lub pomieszczenia gospodarczego.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Co to jest promise ring?
-
Ranking koncentratorów tlenu - TOP 10 urządzeń
-
Panele fotowoltaiczne a zmienne warunki atmosferyczne
-
Blondynka czy brunetka - który kolor włosów jest atrakcyjniejszy?
-
Top 10 psychologów w Gdyni
Najnowsze wpisy:
-
Wizyta u psychiatry czy terapia? Od czego zacząć?
-
Jak zoptymalizować ogrzewanie hal i magazynów – praktyczne wskazówki
-
Ogrzewanie hal produkcyjnych i magazynów – kluczowe aspekty i skuteczne rozwiązania
-
Pozycjonowanie stron – podstawy SEO, które warto znać
-
Jak wybrać idealną koszulę męską?