Skip to main content

Fotowoltaika - jak zacząć oszczędzać na energii słonecznej?

1 komentarz

Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie, do którego sukcesywnie przekonuje się coraz więcej Polaków. Tym samym liczba instalacji wciąż wzrasta, przyczyniając się do sporego odciążenia dla budżetu w wielu gospodarstwach. By mogły one jednak spełniać odpowiednio swoje funkcje, muszą zostać nie tylko zamontowane w odpowiedni sposób, ale również i umieszczone we właściwym miejscu. Dowiedz się, jak najlepiej wykorzystać możliwości, jakie niesie ze sobą fotowoltaika i jak dopasować ją do swoich potrzeb.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika to skomplikowany proces, skutkiem którego jest przekształcenie promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Do tego służą właśnie panele fotowoltaiczne, będące dziś jednym z najpopularniejszych sposobów na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Dzięki nim możliwe jest nie tylko obniżenie rachunków za prąd, ale również i zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, co w dzisiejszej rzeczywistości staje się niezwykle istotnym elementem codziennego funkcjonowania. Ci, którym nie jest obca dbałość o losy planety z pewnością docenią fakt, że panele fotowoltaiczne nie emitują do atmosfery żadnych niebezpiecznych substancji, jak np. dwutlenek węgla. Przekształcają one energię, pochodzącą z promieni słonecznych w prąd elektryczny stały. Jest to możliwe przez wzbudzenie elektronów, które przechodzą następnie na wyższy poziom energetyczny, stając się inicjatorami dla powstania napięcia elektrycznego. Inwertory, umieszczone w instalacji, zmieniają prąd stały w prąd zmienny, który możemy już z powodzeniem wykorzystywać w naszych domach.

Wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii spowodował powstanie całego szeregu firm, świadczących usługi z zakresu fotowoltaiki. W szerokiej ofercie mogą zagubić się wszyscy ci, którzy nigdy nie mieli do czynienia z podobnymi inwestycjami. Warto jednak zawierzyć prawdziwym specjalistom, którzy zaufanie klientów budują na doświadczeniu i najwyższych standardach obsługi. W województwie lubelskim taką firmą będzie z pewnością Fotowoltaika Lublin APP Energy, mająca w swojej ofercie usługi nie tylko dla odbiorców indywidualnych, ale również dla przedsiębiorców, gospodarstw o charakterze rolnym, aż po budynki użyteczności publicznej.

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne można podzielić zarówno ze względu na materiał, z którego powstały, jak i ze względu na ich szczególne cechy. Jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań są panele polikrystaliczne, powstające poprzez topienie krzemu w temperaturze, osiągającej nawet 1500˚C. Tak powstałe panele mogą być użytkowane nawet przez 25 lat i są znacznie tańsze niż panele monokrystaliczne. Te z kolei są droższym, ale za to bardziej skutecznym rozwiązaniem. Umożliwiają one bowiem produkcję większej ilości energii elektrycznej, przy jednoczesnym wykorzystaniu mniejszej powierzchni samych paneli. Dłuższa jest również ich żywotność, która na ogół wynosi około 30 lat. Najmniejszą popularnością cieszą się panele z krzemu amorficznego. Są one znacznie tańsze, ale ich cenie odpowiada jakość i żywotność, określana na około 10 lat. Niską sprawnością, przy jednoczesnej lekkości i sporej elastyczności, charakteryzują się również panele cienkowarstwowe, montowane zazwyczaj na domowych elewacjach.

Nowoczesne rozwiązania we współczesnej fotowoltaice

Charakterystyczne panele pojawiają się sukcesywnie na coraz większej ilości dachów. Nic dziwnego, bo możliwość zaoszczędzenia na rosnących wciąż rachunkach i przyczynienia się do ochrony środowiska kusi coraz większą liczbę Polaków. Rosnące zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania, powoduje z kolei rozwój fotowoltaiki, w obrębie której powstają nowoczesne technologie, będące odpowiedzią na zainteresowanie potencjalnych użytkowników.

Jednym z innowacyjnych pomysłów będą z pewnością tzw. carporty, czyli specjalistyczne wiaty fotowoltaiczne. To nic innego, jak zadaszenie parkingowe, z umieszczonymi na dachu panelami. Tego typu instalacje będą pełnić nie tylko funkcję użytkową, służąc jako miejsce do zaparkowania pojazdu, ale również i z powodzeniem będą wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej. Ta z kolei będzie wykorzystywana zarówno w prywatnych domach, jak i w różnego rodzaju przedsiębiorstwach. Co więcej, to również odpowiedź na potrzeby posiadaczy samochodów z elektrycznym napędem, bo to właśnie one będą mogły być ładowane prądem, powstającym przy wykorzystaniu energii słonecznej. Wszystkie osoby, zainteresowane tym innowacyjnym rozwiązaniem, powinny zapoznać się z artykułem APP Energy "Carport fotowoltaiczny, czyli nowoczesna wiata samochodowa", w którym omówione zostały zalety tego typu instalacji.

Carport, czyli fotowoltaiczne rozwiązanie na miarę przyszłości

Carport to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, dysponujących flotami samochodów czy rolników, którzy korzystają z wielu sprzętów i maszyn. Instalacje tego typu mogą być również wykorzystywane z powodzeniem na prywatnych posesjach. Osiągają one bowiem nawet moc 7kWp, co pozwala na zaspokojenie zapotrzebowania na energię elektryczną w całym gospodarstwie. Wszelkie wątpliwości na temat budowy własnej farmy fotowoltaicznej, rozwiewa artykuł https://appenergy.pl/budowa-wlasnej-farmy-fotowoltaicznej-jak-wyglada-proces-inwestycyjny/, w którym poruszono temat rodzajów paneli solarnych oraz kolejnych etapów powstawania tego typu instalacji.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Adam Sikora · 11 miesięcy temu
    Świetny artykuł! Coraz więcej osób inwestuje w panele fotowoltaiczne, co mnie bardzo cieszy. To świetna opcja, żeby zaoszczędzić na rachunkach i jednocześnie dbać o środowisko. Warto się zainteresować takimi rozwiązaniami!