Skip to main content

Jakie przepisy regulują montaż klimatyzacji w budynku?

1 komentarz

Podczas montażu klimatyzacji można popełnić szereg istotnych błędów, które będą rzutować na jakość pracy i jej bezpieczeństwo. Jednym z takich błędów będzie np. źle dobrane miejsce montażu. Dlatego też nie warto samodzielnie podejmować prób instalacji, gdyż za pozorną oszczędność można zapłacić podwójną stawkę. Aby prawidłowo zamontować klimatyzację, należy dysponować nie tylko wiedzą, ale również i odpowiednim sprzętem. Nie bez znaczenia pozostaje również znajomość przepisów i aktów prawnych, związanych z tego rodzaju urządzeniami.

Sevro - Klimatyzacja, Pompy ciepła, Rekuperacja, Fotowoltaika - montaż i serwis Kraków

Jak przebiega montaż klimatyzacji?

Montaż klimatyzacji powinien być przeprowadzany przez firmę, która zajmuje się wykonywaniem tego typu usług. Jedną z nich jest firma Sevro, już od wielu lat zajmująca się montażem i serwisem oraz nadzorem nad systemami klimatyzacji w Krakowie i jego okolicach. Skorzystanie z usług profesjonalistów jest istotne, gdyż zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami może wykonywać tego rodzaju prace. Odpowiedni certyfikat wydaje Urząd Dozoru Technicznego.

Co reguluje ustawa f-gazowa?

Wszelkie zagadnienia, związane z montażem klimatyzacji, reguluje tzw. ustawa f-gazowa. W niej to urządzania zostały podzielone na 4 kategorie, w zależności od ilości czynnika chłodniczego, który został w nich zawarty. Najmniejsza ilość czynnika występuje w urządzeniach kategorii A. Cieszące się dużą popularnością klimatyzatory typu Split czy Multisplit należą do kategorii B. Najwięcej, bo aż powyżej 300 kg czynnika w układzie, znajduje się w urządzeniach z kategorii D.

Montaż i serwis klimatyzacji Kraków SEVRO

Jakich formalności wymaga montaż klimatyzacji?

Montaż klimatyzacji w domu nie wymaga zgłoszenia robót. Niemniej jednak zgodnie z ustawą f-gazową, konieczne jest dopełnienie pewnych obowiązków. Należy do nich przede wszystkim założenie karty urządzenia dla każdego klimatyzatora, nie należącego do kategorii A. Urządzenie takie należy również zarejestrować w Centralnym Rejestrze Operatorów przez upływem 15 dni od daty jego montażu. Każda czynność serwisowa, wykonana przez osobę z uprawnieniami, musi być również zapisana w karcie urządzenia. Instalacja taka musi być także regularnie serwisowana, a każda nieszczelność niezwłocznie usunięta.

Dlaczego warto zaufać profesjonalistom?

Wszystkie czynności, które podejmowane są w związku z instalacją, naprawą czy serwisem klimatyzacji, muszą być zapisane w kartach urządzenia. Mogą być one również wykonywane wyłącznie przez osoby, legitymujące się odpowiednim uprawnieniami. Zaniedbanie tych przepisów wiąże się z nałożeniem grzywny zarówno na klienta, jak i na firmę, która zajmowała się daną instalacją. Dlatego też niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego zespołu profesjonalistów, który zapewni wysoki standard usług i pracę zgodnie z funkcjonującym w Polsce ustawodawstwem.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Adrian · 1 lat temu
    Polecam od razu zamówić montaż klimatyzacji przez profesjonalną firmę. Na początku próbowałem samodzielnej instalacji, ale tylko straciłem na tym pieniądze. Firma Sevro naprawiła, co zepsułem i zamontowała klimatyzator bez problemów