Skip to main content

Kiedy skorzystać z usług geodety?

Geodeta to specjalista do spraw wszelkich pomiarów gruntów. Jego usługi mogą zostać wykorzystane na bardzo wielu polach. W poniższym artykule zostanie omówiona kwestia sytuacji, w których pomoc geodety będzie niezbędna.

mapy geodezyjne Myślenice

Kiedy geodeci pomagają podmiotom publicznym?

Zajmują się oni pomiarami gruntu i analizą własnych obliczeń. Po ich usługi muszą sięgać podmioty publiczne, np. organy samorządu terytorialnego. Obliczenia geodety są niezbędne dla poprawnego wytyczenia drogi czy chodnika. Dzięki temu uwzględniona zostaje specyfika gruntu, zwłaszcza jego nachylenie.

Co robi geodeta przy budowie domu jednorodzinnego?

Zbudowanie własnego domu wymaga wspólnego wysiłku wielu specjalistów. Wśród nich nie może zabraknąć geodety! To on ocenia, czy dany kawałek gruntu w ogóle nadaje się pod zabudowę. Ponadto wytycza granice działki i oznacza na planie wszystkie jej elementy. Geodeta obecny jest na niemal każdym etapie budowy domu od jej początku do szczęśliwego końca. Co więcej, specjaliści tacy, jak Geodeta Myślenice, pomagają także podczas wytyczania ogrodzenia. Jest to bardzo ważny element działki. Zapobiega on bowiem niekoniecznie chcianym wizytom. Geodeta Myślenice dba o to, by ogrodzenie zostało umiejscowione poprawnie.

Geodeta a geotechnik - co warto wiedzieć?

Wiele osób nie potrafi odróżnić geodety od geotechnika. Są to jednak dwa różne zawody. Geotechnik zajmuje się badaniem jakości gruntu, nie jego pomiarami. Ocenia on wody gruntowe czy rodzaj gleby. Następnie wyciąga wnioski, co do ich (braku) wpływu na potencjalnie budowaną nieruchomość. Może on także orzec, że w danym miejscu nie powinno się czegokolwiek budować. Geotechnik świadczy swoje usługi dzięki wykonywaniu odwiertów geotechnicznych. Przyjmuje się, że ich najniższa miarodajna liczba to trzy. Jednak z każdym kolejnym odwiertem wzrasta wiarygodność analiz.

Geodeta Myślenice

Geodeta Myślenice - jakie dokumenty sporządza?

Jakakolwiek budowa wymaga wielu dokumentów, by wszystko przebiegło zgodnie z założeniami. Kluczowa dla sukcesu jest mapa zasadnicza. Uwzględnia ona kształt terenu, obrysy budynków i inne czynniki. Jej kupno możliwe jest u starosty powiatowego, a także w urzędzie danej gminy. Zakupiona mapa trafia następnie w ręce specjalistów do spraw geodezji. Sprawdzają oni, czy dane na niej umieszczone zgadzają się ze stanem faktycznym. Jeśli tak, możliwe staje się przygotowanie mapy w skali 1 do 500. Na jej podstawie prowadzone będą prace budowlane. Powinna zawierać takie informacje jak:

  • odległość budynku domu od przewidywanych granic działki
  • granice samej działki
  • budynki w sąsiedztwie
  • budynki, których budowa jest dopiero planowana
  • sposób odprowadzania ścieków.

 

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Windy powinny być w każdym ośrodku i domu spokojnej starości! Niestety, nie wszędzie można ją ...
Super sprawa, że jest tyle różnych możliwości, jeśli chodzi o kominki. Wcześniej nie słyszałem o ...
Różne modele biżuterii odzwierciedlającej znaki zodiaku można teraz znaleźć na promocji z okazji zamknięcia salonu ...
Kiedy myśli się o powiększaniu biustu, to jakoś od razu przychodzą do głowy implanty. Nie ...
Po odziedziczeniu domu po babci w Bochni stanąłem przed wyzwaniem wymiany starych, wiekowych drzwi. Ten ...