Skip to main content

Panele fotowoltaiczne a zmienne warunki atmosferyczne

Dodaj komentarz

Panele fotowoltaiczne są coraz popularniejszym źródłem energii odnawialnej dla gospodarstw domowych. Coraz więcej domów posiada je na swoich dachach, gdzie produkują energię magazynowaną w bankach energii, bądź odsprzedawaną do elektrowni. By korzystać z paneli długo i nie ponosić dodatkowych kosztów, warto wiedzieć, jaki mają na nie wpływ różne warunki atmosferyczne.

Czy trzeba odśnieżać panele zimą?

Panele fotowoltaiczne zimą

Bardzo częstą wątpliwością dotyczącą paneli fotowoltaicznych jest produkcja prądu w okresie zimowym. Oczywiście jest ona niższa niż w przypadku lata, ponieważ znacząco spada czas nasłonecznienia. Dodatkowo dochodzą warunki atmosferyczne wpływające na mocniejsze przesłonięcie promienia światła. Problemem jest też zaleganie opadów na samych panelach. Ich właściciele często zastanawiają się czy należy usuwać śnieg z paneli fotowoltaicznych? Wszyscy producenci odradzają samodzielne odśnieżanie. Spowodowane jest to bardzo dużym ryzykiem uszkodzenia paneli w czasie tej operacji.

W przypadku dużych farm fotowoltaicznych zajmują się tym specjalistyczne firmy, dysponujące odpowiednimi urządzeniami. Natomiast dla osób prywatnych lepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie śniegu na panelach i poczekanie, aż sam się rozpuści, co dodatkowo pomoże w utrzymaniu czystości, ponieważ topiący się śnieg zmyje zanieczyszczenia z ich powierzchni. 

Panele fotowoltaiczne latem

Lato jest okresem największej produkcji energii z paneli fotowoltaicznych. Jest to też okres największego pylenia, które ma wpływ na ich stan. Firmy zajmujące się instalacjami fotowoltaicznymi, takie jak APP Energy, zalecają swoim klientom regularne mycie paneli latem, jednak trzeba wziąć pod uwagę ich nagrzewanie się, dlatego też najlepiej robić to rano, po ich wychłodzeniu przez noc. Dzięki temu uniknie się wszelkiego rodzaju uszkodzeń związanych z różnicą temperatur między panelami a wodą. Przy odpowiednim dbaniu o czystość można liczyć na wysoką sprawność i bezawaryjną pracę przez całe lato.

Fotowoltaika - APP Energy Lublin

Deszcz i okres jesienny

Bardzo ważne jest, by w okresie jesiennym dbać o czystość paneli. Jeśli w pobliżu znajdują się drzewa, niezbędne jest regularne zmywanie z nich liści, by nie przesłaniały powierzchni, na którą pada słońce. Okres deszczowy często ułatwia utrzymanie czystości, ponieważ deszcz skutecznie zmywa wszystko z paneli. Warto jednak pamiętać, by nawet po deszczu sprawdzić, czy jakieś liście, bądź inne zanieczyszczenia nie przykleiły się, ponieważ po przyschnięciu mogą być jeszcze trudniejsze do usunięcia.

Przygotowanie paneli wiosną

Po okresie zimowym warto sprawdzić dokładnie stan paneli oraz ich czystość. Jeśli padał śnieg, panele powinny być w miarę czyste, jednak nawet wtedy warto je dokładnie umyć. Pozwoli to na dużo efektywniejsze korzystanie z wydłużającego się okresu nasłonecznienia. Warto też dbać o spłukiwanie wszelkiego rodzaju pyłków, które niestety zawierają w sobie różne lepkie substancje, trudne do usunięcia po wyschnięciu. Im bliżej lata, tym bardziej sprawność czystych paneli będzie rosła.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.