Współpraca z architektem, samodzielna koncepcja czy projekt z marketu – co warto wybrać?
Projektowanie funkcjonalnych i estetycznych wnętrz to niełatwe zadanie. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się skorzystać z pomocy profesjonalistów, zatrudniając architektów lub też opierając się na darmowych projektach, oferowanych przez sklepy jako część zakupu produktów z ich oferty. Czy takie rozwiązania będą lepsze niż tworzenie aranżacji zupełnie samodzielnie? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania tych, którym zależy na walorach wizualnych i praktycznych rozwiązaniach we wnętrzach domów i mieszkań.
Czy warto korzystać z darmowych projektów?
Darmowe projekty coraz częściej oferowane są przez większe markety, w ramach dodatkowych korzyści przy wyborze produktów z ich asortymentu. Jak pokazuje praktyka, nie zawsze będą one jednak dobrym rozwiązaniem. Więcej o tym zagadnieniu dowiesz się z artykułu "Darmowy projekt łazienki z marketu budowlanego – dlaczego jest gorszy od projektu architekta?", którego autor przeanalizował przebieg takiej współpracy, wskazując jednocześnie na jej wady. Będzie to m.in. mocno ograniczony asortyment oraz brak dokładnych rysunków i wizualizacji, co z kolei może przełożyć się na niezadowolenie z ostatecznego efektu inwestycji.
Wśród innych wad takiego rozwiązania wymienia się również:
- brak odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia osób tworzących projekty,
- brak szczegółowego wywiadu, dotyczącego stylu życia i preferencji mieszkańców,
- współpraca z różnymi osobami, co negatywnie odbija się na ostatecznych jej wynikach,
- brak wiedzy technicznej, co często przekłada się na dodatkowe koszty i przestoje w pracy.
Kiedy darmowe projekty mają sens?
Wymienione wcześniej wady nie oznaczają jednak, że korzystanie z darmowych projektów, oferowanych przez markety, jest zupełnie pozbawione sensu. Wprost przeciwnie, istnieją bowiem sytuacje, gdy ich wykorzystanie jest w pełni zasadne. To idealne rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które chcą szybko, a zarazem tanio, odświeżyć swoje mieszkania, bez konieczności używania ich w pełni profesjonalnej aranżacji. Korzystając z takiej możliwości, można bowiem wybrać dostępne w asortymencie sklepu produkty, a jego obsługa zajmie się ich dopasowaniem do danego wnętrza. Skorzystanie z takiego wsparcia to również doskonały pomysł dla młodych inwestorów, którzy dopiero się urządzają i nie mają odpowiednich środków na współpracę z profesjonalistą.
W jakich sytuacjach postawić na usługi profesjonalisty?
Profesjonalne wsparcie architekta wnętrz będzie nieodzowne w przypadku chęci połączenia wysokiej funkcjonalności z estetyką zastosowanych rozwiązań, co gwarantuje przyszły komfort przebywania w zaprojektowanych pomieszczeniach. „Przykładamy ogromną wagę do tego, by stworzone przez nas aranżacje były nie tylko stylowe, ale przede wszystkim ergonomiczne i praktyczne” – mówi projektant wnętrz Kasia Sakowska, której realizacje zobaczysz na proponowanej stronie. Takie projekty pozwalają również w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. Jest to szczególnie istotne w pomieszczeniach o nietypowym układzie i metrażu.
Ze wsparcia architekta wnętrz warto skorzystać również wówczas, gdy aranżacje mają być unikalne i w pełni spersonalizowane, a ich realizacja wymaga szerokiej współpracy z różnym specjalistami, wykonawcami i dostawcami materiałów.
Jakie korzyści wynikają ze współpracy z projektantem wnętrz?
Współpraca z architektem wnętrz niesie ze sobą wiele korzyści. Wśród tych najczęściej wymienianych znajdują się z pewnością:
- kompleksowe projekty, obejmujące swoim zasięgiem wszystkie pomieszczenia, w celu stworzenia harmonii aranżacyjnej,
- indywidualne podejście, uwzględniające preferencje i styl życia mieszkańców,
- pomoc w rozwiązywaniu skomplikowanych problemów, które mogą pojawić się w przypadku nietypowego wymiaru pomieszczenia czy jego niewielkiego metrażu,
- doradztwo techniczne, poparte odpowiednią wiedzą i doświadczeniem,
- czas na szczegółowy wywiad i poznanie potrzeb klienta,
- szeroki wybór produktów i materiałów, pochodzących od różnych producentów.
Nic dziwnego, że na takie wsparcie decyduje się coraz więcej osób, chcących połączyć bezpieczeństwo, ciepło i walory wizualne aranżacji z jej pełną funkcjonalnością.
Jakie są zalety samodzielnego projektowania wnętrz?
Do tej pory skupiliśmy się na omówieniu zalet i wad mniej lub bardziej profesjonalnych projektów. Czy oznacza to, że samodzielna aranżacja wnętrz przestała mieć sens? Oczywiście, że nie. Jak się bowiem okazuje, można wymienić przynajmniej kilka jej atutów. To przede wszystkim:
- spora oszczędność pieniędzy, zwłaszcza w porównaniu do kosztów współpracy z profesjonalistą,
- radość z samodzielnej pracy i jej efektów,
- możliwość tworzenia różnorodnych koncepcji, by wybrać najlepsze rozwiązanie.
Niestety, takie działanie niesie ze sobą również spore ryzyko, związane z większą możliwością popełnienia istotnego błędu, który będzie rzutował negatywnie na komfort codziennego funkcjonowania w zaprojektowanej przestrzeni. Tworzenie samodzielnych aranżacji wymaga również sporo czasu i zaangażowania, na co z pewnością nie mogą sobie pozwolić zapracowane osoby.
Samodzielnie, za darmo czy z pomocą profesjonalisty?
Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie samodzielnie. Wszystkie wymienione rozwiązania posiadają bowiem zarówno wady, jak i zalety. Zdając się wyłącznie na siebie, nie zawsze będziemy w stanie sprostać własnym oczekiwaniom, a efekty końcowe pracy mogą nie być do końca satysfakcjonujące. Skorzystanie z usług, oferowanych przez markety to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którym brakuje gotówki na profesjonalne aranżacje, choć taka współpraca ogranicza się wyłącznie do asortymentu danego sklepu. Najbardziej racjonalnym rozwiązaniem wydaje się więc współpraca z profesjonalistą, która – choć nieco droższa – przyniesie z pewnością oczekiwane rezultaty, odpowiadające w pełni indywidualnym potrzebom i preferencjom domowników.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Co to jest promise ring?
-
Panele fotowoltaiczne a zmienne warunki atmosferyczne
-
Ranking koncentratorów tlenu - TOP 10 urządzeń
-
Blondynka czy brunetka - który kolor włosów jest atrakcyjniejszy?
-
Pierwszy raz przy japońskim stole. Co warto wiedzieć?
Najnowsze wpisy:
-
Jak nie popełnić błędu przy wyborze biura księgowego?
-
Klimatyzacja do mieszkania – jaki klimatyzator wybrać?
-
Współpraca z architektem, samodzielna koncepcja czy projekt z marketu – co warto wybrać?
-
Jak rozpocząć karierę freelancera w Krakowie? Dlaczego warto?
-
Czym kierować się wybierając firmę oferującą montaż klimatyzacji?