Skip to main content

Moc bierna – czym jest i jak z jej pomocą obniżyć rachunki za prąd?

Energia bierna jest pojęciem często występującym przy okazji wszystkich odbiorników. Jej występowanie jest bowiem niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tych odbiorników. Jej przepływ jest ważny w całym systemie elektroenergetycznym. Moc bierna jest najczęściej rozdzielana na dwa główne rodzaje. Wyróżniamy moc o charakterze indukcyjnym oraz o charakterze pojemnościowym.

Czym jest moc bierna i do czego służy?

Moc bierna jest jednym z rodzajów mocy, które występują w obwodach elektrycznych. Obwody te posiadają trzy rodzaje mocy i moc bierna jest jednym z nich. Dokładniej opisuje ona pulsowanie energii między poszczególnymi elementami obwodów elektrycznych. Występuje między źródłem a odbiornikiem energii. Ten aspekt mocy biernej jest niezwykle ważny w kontekście pola magnetycznego. Jej obecność jest niezbędna do wytwarzania właśnie owego pola. Charakterystyczne dla tej mocy jest, to, że nie jest zużywana. Nieustannie przepływa ona między elektrownią a odbiorcami.

Energia bierna jest obciążnikiem źródła prądu. Powoduje straty ciepła, a co więcej jej nadmierne zużycie jest spowodowane przez działanie klimatyzatorów lub wentylacji. Aby dobrać najlepsze urządzenie, które będzie tę moc kompensować, warto zgłosić się o pomoc do specjalistów. Posiadają oni bogate doświadczenie i fachowców, co pozwoli na zbudowanie odpowiedniej infrastruktury.

 

Kompensacja mocy biernej

Pierwszym krokiem, jaki należy uczynić, jeżeli zastanawiasz się jak obniżyć rachunek za prąd, jest przeanalizowanie faktur za energię elektryczną. Jeżeli wytwarzamy dużą ilość mocy biernej, oznaczać to będzie duże rachunki za energię elektryczną. Powodem takiej sytuacji jest, strata ciepła, która jest powodowane przez energię bierną indukcyjną i pojemnościową. Kompensacja takiej mocy jest opłacalna do zastosowania w przypadku, gdy opłaty za moc bierną są wyższe niż 500 złotych. Kompensacja pozwala nam zaoszczędzić na rachunkach. W tym celu instaluje się baterię kondensatorów statycznych. Działają one na zasadzie takiej, że pobierają energię bierną o przeciwnym znaku do urządzenia odbiorczego. W ten sposób ograniczane jest pobieranie energii biernej z sieci. Pozwala to znacząco zredukować koszty. Kompensacja może zmniejszyć dodatkowe koszty praktycznie do zera, a z pewnością je drastycznie obetnie. Instalacja wiec specjalnych urządzeń do kompensacji może się zwrócić w szybkim czasie.

 

Jak dobrać w prawidłowy sposób urządzenia do kompensowania mocy biernej?

Jeżeli źle dobierzemy urządzanie do kompensacji mocy biernej, to nasze urządzenie może przestać pracować po niedługim czasie. Najlepiej w takim wypadku, jest skorzystać z pomocy fachowców, którzy dopasują odpowiedni sprzęt. Firmy, których specjalizacją jest kompensacja mocy biernej, potrafią dobrze dobrać kompensator lub baterie, tak aby zapewnić efektywną pracę naszemu urządzeniu. Dobry dobór kompensatorów zapewnia to, że nie stracą wiele na swojej początkowej pojemności.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    · 1 lat temu
    W aktualnych czasach szalejącej inflacji cały czas zastanawiam się, jak obniżyć rachunki za prąd i zacząć oszczędzać na innych wydatkach. Nie pomyślałem jednak o kompensacji mocy biernej! Dzięki za podsunięcie tego pomysłu — najwyższa pora zacząć działać w tym temacie.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Klara
Świetny wpis! Myślę, że jest to świetny poradnik dla wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą się przeprowadzić ...
Agata
Artykuł super wyjaśnia wpływ zmiennych warunków atmosferycznych na efektywność paneli fotowoltaicznych. Zaskoczyło mnie, jak ważne ...
Wojtek
Bardzo pomocny artykuł! Wyjaśnia kluczowe kwestie związane z wyborem i montażem drewnianej elewacji. Dzięki temu ...
Patrycja W.
Świetny artykuł! Akurat jestem w trakcie planowania remontu kuchni i te porady na pewno mi ...
Joanna
Bardzo pomocny artykuł! Przygotowuję własnie mojego 3-letniego syna do pierwszej wizyty u dentysty. Pomysł z ...