ERP i CRM – dlaczego twoja firma ich potrzebuje?
Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa nie należy do najłatwiejszych zadań. By zmaksymalizować zyski i wprowadzić stosowne oszczędności warto zawsze stawiać na rozwiązania, które w sposób zorganizowany pozwalają dokonywać korzystnych zmian. Jednym z takich rozwiązań są z pewnością systemy takie jak ERP i CRM. W jaki sposób działają i czemu są pomocne? W tym artykule przybliżymy ich zastosowanie oraz to, jak pomagają w zarządzaniu firmą.
System ERP czy MRP – który jest bardziej przydatny?
Osoby prowadzące własne firmy, składające się z wielu działów, otrzymują często oferty dotyczące wdrożenia systemów ERP oraz MRP. Czym one się różnią? Przede wszystkim zastosowaniem. Dokładnie ta kwestia została poruszona w artykule Czym jest MRP i czym różni się od systemu ERP?, by umożliwić odpowiedni wybór. Podstawową różnicą jest samo zastosowanie systemów. W przypadku ERP służy on do zarządzania wszystkimi zasobami firmy i połączenia wszystkich działów, by móc prowadzić koordynację na każdym poziomie. System MRP ograniczony jest do zarządzania zasobami produkcji, jest więc dedykowany dla firm produkcyjnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by system MRP był częścią systemu ERP, dając pełną koordynację działów w rozbudowanych firmach produkcyjnych, posiadających więcej działów.
Jak działa system CRM?
Kompletnie innym rodzajem systemu jest CRM. Jego zadaniem nie jest bezpośrednie zarządzanie zasobami firmy, a jedynie na zarządzaniu relacjami z nowymi i stałymi klientami firmy. Umożliwia on optymalizację i organizację pracy z klientami, ponieważ gromadzi w jednym miejscu wszystkie dane dotyczące przeprowadzonych transakcji. Dzięki zastosowaniu systemu CRM można dokładniej dopasować swoją ofertę pod klienta i spełnić jego indywidualne oczekiwania. Niektóre systemy dodatkowo pomagają w automatyzacji procesów marketingowych.
Który system wybrać do swojej firmy?
System wspomagający zarządzanie firmą powinien być zawsze dobrany pod profil prowadzonej działalności. W przypadku, gdy firma skupia się jedynie na produkcji, wystarczającym wyborem będzie MRP. Jeśli do produkcji dochodzą inne działy związane z rozwojem czy logistyką, dużo bardziej przydatny będzie ERP, a nawet połączenie obydwu tych systemów. Systemy CRM powinny być wykorzystywane przez przedsiębiorstwa skupiające się na sprzedaży gotowych produktów, ponieważ mogą dzięki nim zoptymalizować cały proces związany z obsługą klientów. Przed wyborem systemu warto zapoznać się z rankingiem systemów ERP dostępnym pod adresem top10erp.pl, który zawiera spis najlepiej ocenianych rozwiązań. Warto też przemyśleć możliwość połączenia wielu systemów, jeśli firma zajmuje się wszystkimi etapami, od produkcji, po sprzedaż.
Jak wygląda wdrażanie systemów zarządzania w firmie?
Decydując się na wdrożenie systemów typu ERP, niezbędne będzie odpowiednie przygotowanie firmy. Podczas procesu wdrażania zamontowany zostanie serwer zajmujący się gromadzeniem danych z wszystkich klientów, oraz zainstalowane będzie oprogramowanie na wszystkich komputerach, których zadaniem będzie gromadzenie i wykorzystywanie zebranych danych. Każdy dział będzie miał dostęp do danych zebranych w bazie zależnie od poziomu udzielonych uprawnień.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Co to jest promise ring?
-
Ranking koncentratorów tlenu - TOP 10 urządzeń
-
Panele fotowoltaiczne a zmienne warunki atmosferyczne
-
Blondynka czy brunetka - który kolor włosów jest atrakcyjniejszy?
-
Top 10 psychologów w Gdyni
Najnowsze wpisy:
-
Hotelowa sala konferencyjna - jak powinna być wyposażona?
-
5 zadań agencji eventowej, o których nie miałeś pojęcia
-
Jak ERP wspiera rozwój firm w różnych sektorach?
-
Pompy ciepła w kieleckich domach jednorodzinnych: Czy to się opłaca?
-
Najpopularniejsze kolory szkła Lacobel w domach i mieszkaniach