Skip to main content

Co to jest sztuka interaktywna?

Dodaj komentarz

Rozwój cywilizacyjny ma duży wpływ na wszystkie dziedziny życia. Ułatwia on codzienne podstawowe czynności i wpływa znacząco na poprawę komfortu życia. Poza wygodą i komfortem technologia zaczęła wkraczać również w inne rejony codzienności, co w niektórych przypadkach potrafi zaskoczyć. Przykładem rozwiązań, które niekoniecznie kojarzyły się przez długi czas z rozwojem technologicznym, jest interaktywna sztuka multimedialna.

Jak wyglądają wystawy sztuki interaktywnej?

Czym jest sztuka interaktywna?

W czasach gdy wszystko staje się coraz bardziej nowoczesne, a interaktywność wchodzi w niemal każdą dziedzinę codziennego życia, również sztuka stała się interaktywna. Nowoczesne technologie pozwalają artystom zerwać z przywiązaniem do tradycyjnych obrazów i rzeźb. Powstają w ten sposób interaktywne instalacje, które rozszerzają doświadczenia w świecie sztuki, dzięki możliwości bezpośredniego kontaktu z wszystkimi dziełami sztuki. Doznania stają się w ten sposób pełniejsze, a sztuka niemal dosłownie namacalna.

Sztuka multimedialna

Zdecydowana większość przypadków sztuki interaktywnej, to sztuka w pełni multimedialna. Cechuje ją połączenie różnych mediów, takich jak dźwięk, obraz, światło oraz różnego rodzaju technologie. Taka forma przedstawiania sztuki zapewnia dużo bogatsze doznania i ułatwia nawiązanie osobistego kontaktu emocjonalnego. Możliwość oddziaływania widzów na instalację sprawia, że są oni bezpośrednimi uczestnikami tworzenia sztuki.

Jakie korzyści niesie ze sobą sztuka interaktywna?

Zdecydowaną zaletą wykorzystania technologii przy sztuce jest ułatwienie dostępu do niej dla wielu osób. Dzięki zaangażowaniu widzów w tworzenie razem z artystą, do sztuki przekonać można również dzieci, które zazwyczaj nie są w stanie kontemplować dzieł w klasycznym wydaniu. Możliwość połączenia wielu różnych mediów podnosi atrakcyjność wszystkich instalacji i jest w stanie przyciągnąć również osoby, które w klasycznej sztuce nie widzą nic interesującego.

Na czym polega sztuka interaktywna?

Nowe horyzonty ze sztuką interaktywną

Możliwość zastosowania nowoczesnej technologii sprawia, że artyści mają do dyspozycji dużo więcej środków wyrazu. W ten sposób pojawiają się coraz ciekawsze rozwiązania oraz zastosowania multimediów. Szeroki zakres narzędzi możliwych do wykorzystania praktycznie nie ogranicza wyobraźni twórców, a dodatkowo pozwala na nieustanne odkrywanie nowych kierunków w sztuce.

Sztuka zbliżająca do siebie widza

W przypadku klasycznej sztuki trzeba się liczyć niejednokrotnie z ciężkim odbiorem i odpychaniem osób, które postrzegają piękno w sposób ograniczony. W przypadku interaktywnej sztuki multimedialnej następuje znaczące zbliżenie jej do widza. Możliwość bezpośredniego uczestniczenia w powstawaniu lub używaniu instalacji sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć dla siebie formę, która go przyciągnie i zainteresuje. Poszerza to grono potencjalnych odbiorców, którzy poszukują doznań prostych w odbiorze, a jednocześnie niosących ze sobą konkretne przesłanie.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.