Skip to main content

Jazda po rondzie. Jak używać kierunkowskazu?

U wielu kierowców wjazd na skrzyżowanie okrężne, zwane potocznie rondami, budzi wiele niepewności. Jednym z nich jest wątpliwość w to, kiedy należy użyć kierunkowskazów.

To trzeba wiedzieć

Wykonując jakikolwiek manewr drogowy musimy mieć pewność, że można go wykonać w bezpieczny sposób. Służą do tego lusterka, a także rozglądnięcie się na boki. Jeśli nasz zamiar ruchu nie koliduje z torem jazdy innego pojazdu, należy odpowiednio zasygnalizować taki manewr. W pojazdach mechanicznych służą do tego kierunkowskazy. Dzięki ich miganiom inni kierowcy będą wiedzieli na jaki manewr w danej chwili się decydujemy.

Używanie kierunkowskazów na skrzyżowaniu okrężnym

Wielu kierowców, jeżdżących jeszcze w myśl starszych przepisów, używa lewego kierunkowskazu by zasygnalizować wjazd na rondo. W obecnych czasach i przepisach ruchu drogowego jest to zbędne. Oczywiście każdy wjazd na skrzyżowanie i każdą zmianę pasa ruchu należy zakomunikować używając sygnałów migających. Wjeżdżając na rondo należy zasygnalizować, kiedy z niego zjeżdżamy. To samo tyczy się pasów ruchu, jeżeli istnieje ich więcej niż jeden na rondzie. Każda zmiana pasa wiąże się z użyciem kierunkowskazu. Pamiętajmy również, że zbyt długie używanie kierunkowskazu może wprowadzić innych kierowców w błąd, więc po wykonaniu manewru należy wyłączyć migacz.

Używanie sygnałów migających wiąże się z kulturą jazdy i usprawnieniem ruchu, gdyż kierowcy jadący za nami, lub z naprzeciwka doskonale będą wiedzieli, co zamierzamy w danej chwili wykonać. Dzięki temu spada ryzyko wystąpienia niebezpieczeństw drogowych, jak i innych nieporozumień wynikających z braku komunikacji.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Windy powinny być w każdym ośrodku i domu spokojnej starości! Niestety, nie wszędzie można ją ...
Super sprawa, że jest tyle różnych możliwości, jeśli chodzi o kominki. Wcześniej nie słyszałem o ...
Różne modele biżuterii odzwierciedlającej znaki zodiaku można teraz znaleźć na promocji z okazji zamknięcia salonu ...
Kiedy myśli się o powiększaniu biustu, to jakoś od razu przychodzą do głowy implanty. Nie ...
Po odziedziczeniu domu po babci w Bochni stanąłem przed wyzwaniem wymiany starych, wiekowych drzwi. Ten ...