Skip to main content

W jaki sposób holować pojazd? Najważniejsze zasady.

1 komentarz

Awaria pojazdu to sytuacja, której nie da się uniknąć, niezależnie od umiejętności kierowcy i jego stażu za kierownicą. Uszkodzenie samochodu, zwłaszcza z dala od domu, może wyprowadzić z równowagi niejednego właściciela pojazdu. Tego typu doświadczenia generują złość, zdenerwowanie i frustracje. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy pojazd ulegnie awarii w ruchu drogowym. Irytacja innych kierowców, wyrażana czasem przez zniecierpliwione naciśnięcia na klakson, potęguje napięcie i sprawia, że chłodna ocena sytuacji jest bardzo trudna. Do kogo warto zadzwonić, by wezwać pomoc?

Holowanie pojazdu

Holowanie samochodu może być znacznie łatwiejsze, niż mogłoby się to początkowo wydawać. Dzieje się tak wówczas, gdy awaria ma miejsce niedaleko domu, należącego do właściciela pojazdu. Nic dziwnego, że w takich sytuacjach pomocą służą na ogół sąsiad lub bliski przyjaciel. Ranga problemu wzrasta znacząco, gdy mamy do czynienia z samochodem ciężarowym lub też gdy usterka, uniemożliwiająca dalszą podróż, miała miejsce daleko od domu. Wówczas warto zadzwonić po pomoc drogową, która posiada własną lawetę. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest Pomoc Drogowa Tir Wrocław - https://www.pomocdrogowatirwroclaw.pl/autolaweta-wroclaw/, świadcząca swoje usługi na terenie Wrocławia i w jego najbliższych okolicach oraz na autostradzie A4.

Jak holować pojazd?

Do holowania pojazdu niezbędna jest linka holownicza. Należy przypiąć ją do specjalnego uchwytu, nie zaś do zderzaka, co zazwyczaj kończy się jeszcze większym uszkodzeniem samochodu. Zasady holowania zostały określone w specjalnej ustawie i należy ich przestrzegać. Zgodnie z prawem, pomiędzy pojazdem holującym, a holowanym powinno być zachowane od 4 do 6 m odległości. Dodatkowo zepsuty samochód musi być oznaczony trójkątem ostrzegawczym, umieszczonym z lewej strony na tylnej szybie pojazdu. Nie powinno się jednak uruchamiać w uszkodzonym samochodzie świateł awaryjnych, co niestety jest w dalszym ciągu dość częstą praktyką. Tego typu zachowania mogą jednak wprowadzać dezorientację wśród innych uczestników ruchu drogowego. Zdecydowanie lepiej uruchomić światła pozycyjne, lub też, gdy widoczność na to pozwala, wyłączyć oświetlenie pojazdu. Pojazd, który holuje uszkodzony samochód, musi mieć natomiast włączone światła mijania i poruszać się z prędkością do 30 km/h w terenie zabudowanym i nie większą niż 60 km/h poza obszarem zabudowanym. Kierowcy obu pojazdów muszą również posiadać ważne prawo jazdy. Pomoc drogowa jest niezastąpiona, gdy awarii ulegnie któraś z opon w samochodzie. Na miejsce dojedzie zapewne serwis mobilny, dzięki któremu wulkanizacja możliwa jest w każdym miejscu na trasie.

Pomoc drogowa a holowanie pojazdu

Wsparcie kolegi czy sąsiada w holowaniu pojazdu nie zawsze jest możliwe. Zakaz holowania obowiązuje na autostradzie, ale także wówczas, gdy w pojeździe awarii uległ układ kierowniczy lub hamulcowy. W takiej sytuacji konieczne jest skorzystanie z oferty pomocy drogowej. Jak wiadomo, wynajęcie lawety wiąże się na ogół z dodatkowymi kosztami. Mogą być one jednak pokrywane również z ubezpieczenia assistacne. Daje ono możliwość odholowania pojazdu, a koszty akcji pokryje ubezpieczyciel.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Tomek · 3 miesięcy temu
    Kiedy wydarzy się taka sytuacja, przede wszystkim nie można panikować. Tak jak tutaj jest wspomniane, warto trzymać w telefonie numer kontaktowy do firmy, która będzie mogła nam pomóc w takiej sytuacji.