Skip to main content

Powrót do przeszłości. Dom Robotniczy - wyjątkowe miejsce na mapie Nowego Sącza

1 komentarz

Na mapie Nowego Sącza znajduje się wiele miejsc, które warto odwiedzić, by poznać tradycje historyczne i kulturalne miasta. Jednym z nich jest Dom Robotniczy, będący dawnym ośrodkiem kultury, założonym z funduszy, pochodzących ze składek kolejarzy. Obecnie w obiekcie można przenocować, korzystając z oferty hostelu.

Dom Robotniczy - Nowy Sącz

Jak powstał Dom Robotniczy w Nowym Sączu?

W Nowym Sączu historia przeplata się z teraźniejszością. Spora ilość zachowanych miejsc historycznych sprzyja zapoznawaniu się z przeszłością tego wyjątkowego miasta. Takim miejscem jest właśnie Dom Robotniczy. Pierwsze wzmianki o tym budynku pochodzą już z 1877 r. Wówczas lokalni kolejarze rozpoczęli zbiórkę funduszy, w celu utworzenia domu kultury, w którym można by spokojnie pracować, ale również i relaksować się po wysiłku. W 1901 r. zakupiono w tym celu działkę, zlokalizowaną przy ul. Zygmuntowskiej 17. Jednak dopiero 6 lat później ruszyła budowa Domu Robotniczego. Wybrano wówczas styl neogotycki, a jego projektantem został Jan Stobecki. Dom Robotniczy bardzo szybko zdobył serca kolejarzy. Tutaj tętniło życie kulturalne miasta. Dziś natomiast Dom Robotniczy to miejsce, w którym można zarezerwować wyjątkowy nocleg. Oferta noclegowa, z którą zapoznać się można, odwiedzając stronę "Pokoje gościnne Zygmuntowska – noclegi Nowy Sącz" pozwala poczuć ducha historii, ale też spędzić komfortową noc w obiekcie zlokalizowanym w atrakcyjnej okolicy.

Dlaczego warto odwiedzić Dom Robotniczy?

Ul. Zygmuntowska, przy której zlokalizowany jest Dom robotniczy, już wiele lat temu była jedną z najistotniejszych lokalizacji w całym mieście. I choć dziś znajdują się przy niej głównie sklepy z pamiątkami, domy mieszkalne oraz obiekty noclegowe, kilkadziesiąt lat temu to właśnie tutaj tętniło serce kulturalne miasta. Jeszcze zanim powstał Dom Robotniczy, utworzone zostało Robotnicze Towarzystwo Śpiewackie „Echo”. Przeniosło ono swoją siedzibę do budynku przy ul. Zygmuntowskiej, co wpłynęło na jego dalszy rozwój. Tutaj również swoją siedzibę miała Orkiestra Pracowników Cesarsko-Królewskich Warsztatów Kolei Wschodniej. W Domu Robotniczym rozpoczęło swoją działalność Kino Wiedza, czyli pierwsze kino w Nowym Sączu. Czytelnicy udawali się z kolei do Biblioteki Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych, powstałej w tym miejscu w 1918 r. Jak widać, Dom Robotniczy to spora dawka historii, którą warto poznać, wybierając się w podróż po Nowym Sączu.

Dom Robotniczy a wielka polityka, czyli co w Nowym Sączu robił Józef Piłsudski?

Dom Robotniczy odegrał również dużą rolę w polityce. Dziś wiadomo, że to właśnie w tym miejscu była przechowywana broń, należąca do Związku Walki Czynnej. Tutaj również odbywały się spotkania, w których uczestniczył Józef Piłsudski jeszcze przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Na budynku umieszczono również tablicę, poświęconą Zygmuntowi Markowi – politykowi i prawnikowi, który często nocował w tym właśnie miejscu. Dzisiaj Dom Robotniczy znajduje się w rękach prywatnych, a nowi właściciele przywrócili mu dawną świetność, ratując przed popadnięciem w ruinę.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Kazimierz · 4 miesięcy temu
    Historia to mój konik, ale tych nowosądeckich faktów jeszcze nie znałem. Jestem pod wielkim wrażeniem tego artykułu na temat Nowego Sącza. Serdecznie polecam przeczytać go wszystkim osobom, które wybierają się na urlop do tego miasta. Wielkie ukłony dla autora tego artykułu.