Skip to main content

Bliskościowa adaptacja przedszkolna - zrozumienie dla emocji

Dodaj komentarz

Gdy dziecko idzie do przedszkola - jego cały świat ulega zmianie. Dotychczas miał kontakt z rodzicami lub bliskimi, teraz znajdzie się w zupełnie nowym środowisku. Zaburzenie codziennego rytmu może powodować strach, poczucie niepewności, a nawet agresję. Warto więc odpowiednio przygotować dziecko na pierwsze dni w przedszkolu, a poza tym wybrać placówkę, która zapewni maluchowi jak najlepszą bliskościową adaptację przedszkolną.

Proces adaptacji przedszkolnej

Jak przygotować dziecko na pierwsze dni w przedszkolu?

Zmiany w zachowaniu dziecka idącego do przedszkola są jak najbardziej normalne. Nie należy się ich obawiać - po prostu maluch w ten sposób radzi sobie ze stresem i przystosowuje się do nowych warunków. Jak przygotować dziecko na pierwsze dni w przedszkolu? Istnieje kilka zasad udanej adaptacji, których warto się trzymać.

  1. Zapoznaj się z pracownikami przedszkola, poznaj harmonogram zajęć. Zabierz ze sobą dziecko, by poznało miejsce, jeszcze zanim zacznie do niego uczęszczać.
  2. Pierwszą próbę adaptacji podejmij w okresie, w którym jest zmniejszone ryzyko zachorowalności. Im mniej przerw będzie miało dziecko, tym szybciej się zaaklimatyzuje.
  3. Na początku pozostaw dziecko w przedszkolu na krótki czas - dosłownie jedną czy dwie godziny. Wróć szybko, by miało pewność, że jest bezpieczne. Wyjście do przedszkola może wiązać się, np. z porannym spacerem.
  4. Wydłużaj czas, który dziecko będzie spędzać w przedszkolu stopniowo, nie przyprowadzaj go od razu na osiem godzin.
  5. Pozwól dziecku na emocje - zarówno w domu, jak i przedszkolu. Rozmawiaj o tym, co się wydarzy w placówce, jak będzie mijał dzień.
  6. Porozmawiaj z wychowawcami, by opowiedzieć o nawykach lub preferencjach swojego dziecka.


Czym jest adaptacja przedszkolna?

Adaptacja to nic innego, jak umiejętność dostosowania się do nowych doświadczeń, miejsc lub ludzi. Teoretycznie polega ona na umiejętnym dopasowaniu się, podczas gdy wszystko dookoła ulega zmianie. To właśnie dzięki adaptacji jesteśmy w stanie przyjąć niektóre zachowania za oczywiste, a schematy za akceptowalne.

Adaptacja dziecka idącego do przedszkola jest niezwykle istotna. Trzeba liczyć się z tym, że maluch przeżywa ogromny stres. Nie dla każdego dziecka rozłąka z rodzicami jest czymś, co przychodzi łatwo. Są maluchy, które mają problemy adaptacyjne od razu, inne zaczynają odczuwać trudności emocjonalne po kilku tygodniach, a jeszcze część z nich w ogóle nie ma problemów z separacją.

Pierwsze dni dziecka w przedszkolu

Bliskościowa adaptacja przedszkolna - na czym to polega?

Jeśli chcesz, aby twoje dziecko łatwo przystosowało się do przedszkola - wybierz placówkę, w której dozwolone są emocje, jest ogrom empatii i zrozumienia dla małego człowieka. Dobre miejsce to takie, w którym dzieci dużo łatwiej mogą przejść proces adaptacji z domowego środowiska do świata przedszkolnego, pełnego dzieci i nowych bodźców. Wybierając miejsce, które stosuje bliskościową adaptację przedszkolną, warto zwrócić uwagę, czy dane miejsce daje wrażenie bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni, niejako przystani, w której maluch może czuć się swobodnie. Taką placówką jest przedszkole-slupsk.pl, a dokładnie Przedszkole Mówiś Słupsk przy ul. Orląt Lwowskich 2 w Słupsku (tel: +48 661 311 103). To wyjątkowe miejsce, w którym wychowawcy starają się stworzyć przyjazną atmosferę. Są otwarci na potrzeby maluchów, a także ich emocje. Jest miejsce na naukę, zabawę, ale też mówienie o potrzebach. Stosowane są rozmowy, zabawy integracyjne. Celem bliskościowej adaptacji przedszkolnej jest przede wszystkim zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i zaangażowanie w nowe środowisko oraz ułatwienie mu adaptacji do nowej sytuacji.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.