Na czym polega psychoterapia indywidualna?
Dla niektórych samotne mierzenie się z problemami może być trudne. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy wykwalifikowanego specjalisty i umówić się na pierwszą indywidualną sesję psychoterapeutyczną. Jednak na czym ona polega?
Psychoterapia indywidualna — co powinieneś wiedzieć
Terapia indywidualna to praca tylko pomiędzy specjalistą a pacjentem. Psychoterapeuta jest tutaj aktywnym słuchaczem, dla którego ważne jest wszystko to, co dotyczy osoby, która do niego przyszła. W tym celu będzie próbował nawiązać dialog, dzięki któremu pozna i postara się zrozumieć działania, samopoczucie, emocje, motywacje i stan pacjenta. Powinieneś także wiedzieć, że niektórzy psychologowie kierują swoją ofertę do konkretnych osób. Na przykład terapia indywidualna w Gdyni zapewnia pomoc osobom LGBT, pomoc dla par czy terapię rodzinną. Dlatego przed wizytą dowiedz się, co oferuje dany psychoterapeuta i do kogo kieruje swoje usługi.
Znany mit na temat psychoterapii
Kierując się na terapię, pamiętaj, że wiele zasłyszanych wcześniej na ten temat informacji jest nieprawdziwa. Terapeuta nie rozwiązuje w magiczny sposób wszystkich problemów, tym bardziej na pierwszym spotkaniu. Jest to osoba, która dzięki posiadanym umiejętnościom i nabytej wiedzy potrafi aktywnie słuchać i rozmawiać, dzięki tym i innym narzędziom, potrafi pomóc pacjentowi z problemem, z jakim się zmaga. Jednak do osiągnięcia zamierzonych rezultatów potrzebny jest czas i praca samego pacjenta.
O czym warto pamiętać, zgłaszając się na psychoterapię
Pamiętaj, by poinformować terapeutę, z jakim rodzajem problemu się zmagasz. Wielu specjalistów jest ukierunkowanych na konkretne zagadnienia psychologiczne. Niektórzy specjalizują się w przeżywaniu lęku, depresji, a inni zajmują się traumą. Uzgodnij także nurt, w którym terapia będzie się odbywać. Jeżeli to Twoje pierwsze spotkanie, podziel się swoimi obawami i ustal z terapeutą, jaki kierunek będzie dla Ciebie najlepszy. Na pierwszym spotkaniu, wraz z terapeutą, porozmawiacie na temat kontraktu, czyli tego jak będzie wyglądała wasza współpraca.
Jak długo trwa psychoterapia?
Niestety nie ma określonej reguły. Jako pacjent, można mieć styczność z terapią krótkoterminową, średnioterminową i długoterminową. Najkrótsza będzie trwać kilka tygodni, a najdłuższa nawet parę lat. Wszystko zależy od zgłaszanego problemu, jego rodzaju i zaawansowania. Nie bez znaczenia jest także wybrany nurt psychoterapeutyczny. Nastawienie pacjenta na współpracę ze specjalistą również ma znaczenie. Czas terapii to nie tylko godzina umówionego spotkania, ale także momenty poza nią, czyli życie. Okres między jednym spotkaniem a drugim, daje pacjentowi możliwość do przemyślenia omawianych kwestii i ustosunkowania się do nich.
Dla wielu osób zmagających się z trudną sytuacją życiową, zaburzeniami, kryzysem, traumą czy niezadowoleniem zgłoszenie się po pomoc do terapeuty nie jest prostym zadaniem. Mimo to warto pamiętać, że niezależnie od przeżywanych problemów psychoterapeuci to osoby, które są gotowe nieść wsparcie szczególnie w takich momentach.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Co to jest promise ring?
-
Ranking koncentratorów tlenu - TOP 10 urządzeń
-
Panele fotowoltaiczne a zmienne warunki atmosferyczne
-
Blondynka czy brunetka - który kolor włosów jest atrakcyjniejszy?
-
Top 10 psychologów w Gdyni
Najnowsze wpisy:
-
Hotelowa sala konferencyjna - jak powinna być wyposażona?
-
5 zadań agencji eventowej, o których nie miałeś pojęcia
-
Jak ERP wspiera rozwój firm w różnych sektorach?
-
Pompy ciepła w kieleckich domach jednorodzinnych: Czy to się opłaca?
-
Najpopularniejsze kolory szkła Lacobel w domach i mieszkaniach