Skip to main content

Na czym polega terapia rodzinna?

Rodzina pełni kluczową rolę w życiu każdego człowieka. Kształtuje go od najmłodszych lat, wpływa na jego wybory i funkcjonowanie w dorosłym życiu. Zdarza się, że w rodzinie pojawiają się konflikty, nieporozumienia, które uniemożliwiają jej prawidłowe działanie. W takiej sytuacji niezbędna jest terapia rodzinna, która pozwoli rozwiązać problemy, odbudować nadszarpnięte kryzysem relacje i wrócić rodzinie na dobry tor.

Psycholog Łódź

Jak wygląda terapia rodzinna?

Kluczem do rozpoczęcia terapii jest chęć zmiany i otwartość na proponowane sposoby pomocy. Podczas spotkań z psychologiem, każdy członek rodziny ma możliwość podzielenia się swoją historią, emocjami i spojrzeniem na rodzinne problemy. Źródłem nieporozumień wśród bliskich jest najczęściej brak wzajemnego wysłuchania. Rodzina składa się z osób w różnym wieku, o odmiennych przekonaniach i potrzebach, aby mogła prawidłowo funkcjonować wszyscy muszą czuć się ważni. Terapia stwarza pole do rozmowy i wyjaśnienia sobie spornych kwestii. Ważne jest zrozumienie i empatia, które otwierają nową perspektywę na zaistniałą sytuację. Dorośli często bagatelizują problemy dzieci i nastolatków, a te niechętnie się otwierają w obawie, że nie zostaną wysłuchane. Specjalista pomaga rodzicom dostrzec z czym borykają się ich pociechy, uczy jak z nimi rozmawiać i obdarzać wsparciem. Taki rodzaj terapii oferuje Psycholog Łódź - Wioletta Kucharek, która oferuje również wizyty psychologiczne online. Psycholog potrafi także dotrzeć do młodych ludzi i uświadomić im, że mogą powiedzieć swoim rodzicom o wszystkim.

Kiedy warto skorzystać z terapii rodzinnej?

Zawsze, gdy zauważymy, że jako rodzina, nie potrafimy się porozumiewać i coraz częściej dochodzi na tym tle do konfliktów, trzeba skonsultować się z psychologiem rodzinnym. Nierozwiązane problemy potrafią się nawarstwiać i niszczyć rodzinę od środka. Terapia rodzinna wskazana jest, gdy któryś z członków boryka się z zaburzeniami emocjonalnymi lub osobowościowymi, które negatywnie wpływają na resztę rodziny. Sytuacja kryzysowa w rodzinie, np. śmierć czy poważna choroba, problemy wychowawcze, napięte relacje i częste konflikty, to także istotne przesłanki do rozpoczęcia wspólnej terapii. Zgodnie z Wikipedią: https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychoterapia_rodzin praca terapeutyczna powinna koncentrować się na szacunku i prawidłowej komunikacji, a także budowaniu poczucia bliskości.

Wsparcie specjalisty to zawsze dobra droga, żeby naprawić sytuację rodzinną i wzmocnić więzi. Rezultaty, które niesie terapia pozwolą rodzinie osiągnąć równowagę, skutecznie się komunikować, unikać napięć i sporów, a także nauczy wrażliwości i otwartości na problemy innych. Rodzina to najcenniejsze co mamy, daje poczucie bezpieczeństwa i przygotowuje do dorosłego życia. Trzeba o nią dbać i pielęgnować wzajemne relacje, by nie doszło do jej rozpadu. Obserwujmy naszych bliskich, żeby w porę móc zareagować. Kiedy widzimy, że w rodzinie dzieje się źle, nie czekajmy. Podejmijmy właściwe kroki i udajmy się na terapię, która na nowo scali rodzinę, by mogła żyć w zgodzie i miłości.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Joanna W.
Ja akurat pracuję w salonie jubilerskim i muszę przyznać, że wdrożenie systemu ERP naprawdę odmieniło ...
Natan
Już od jakiegoś czasu myślałem o kursie na zwyżki. Taki operator podnośników zarabia porządne pieniądze ...
Klara
Świetny wpis! Myślę, że jest to świetny poradnik dla wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą się przeprowadzić ...
Agata
Artykuł super wyjaśnia wpływ zmiennych warunków atmosferycznych na efektywność paneli fotowoltaicznych. Zaskoczyło mnie, jak ważne ...
Wojtek
Bardzo pomocny artykuł! Wyjaśnia kluczowe kwestie związane z wyborem i montażem drewnianej elewacji. Dzięki temu ...