Skip to main content

Czipowanie psa i kota - na czym polega i ile kosztuje?

Dodaj komentarz

Czipowanie zwierząt w dalszym ciągu budzi sporo kontrowersji i obaw. Niektórzy właściciele nie decydują się na to rozwiązanie, mając na uwadze dobro swojego pupila, inni z kolei boją się wysokich kosztów, związanych z zabiegiem. Jak się jednak okazuje, czipowanie psa nie jest ani niebezpieczne dla jego zdrowia, ani kosztowne. Zabieg ten jest nie tylko niemalże bezbolesny, ale również w pełni bezpieczny, a jego koszt z pewnością nie nadszarpnie poważnie domowego budżetu.

Czym jest i jak działa czip?

Czip to określenie, jakie stosuje się w odniesieniu do niewielkich rozmiarów procesora. Jego wielkość można porównać do ziarenka ryżu. Mikroprocesor otoczony jest specjalną kapsułą, w pełni bezpieczną dla zwierzęcia. To właśnie w nim zakodowany jest unikalny numer, przypisany do konkretnego psa. Składa się on z 15 cyfr, które odczytać można wyłącznie poprzez specjalne urządzenie, znajdujące się w gabinetach weterynaryjnych. Wyszukanie kodu w bazie danych ułatwia namierzenie właściciela i kontakt z nim.

Po co czipować zwierzęta?

Czip to szansa na odnalezienie zwierzęcia, gdy to zgubi drogę do domu. Dzięki urządzeniu możliwe jest również jego rozpoznanie po kradzieży, co jest niezwykle istotne w przypadku psów rasowych. Czipowanie zwierząt jest obowiązkowe, gdy zamierzamy wyjechać poza granicę kraju. W takiej sytuacji konieczne jest posiadanie paszportu, w którym zawarte będą informacje o numerze identyfikacyjnym, zakodowanym w czipie.

Aby zaczipować zwierzaka, warto poczytać opinię o lokalnych przychodniach weterynaryjnych. Często bowiem od umiejętnej aplikacji zależy komfort zwierzęcia i prawidłowe funkcjonowanie urządzenia. Mieszkańcy Rzeszowa i okolic mogą skorzystać z usług www.przychodniazalesie.pl - czyli Przychodni Weterynaryjnej Zalesie, zlokalizowanej przy ul. Łukasiewicza 2B w Rzeszowie (Tel. 17 858 58 55). Wiedza i doświadczenie specjalistów daje pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony bezbłędnie, a zwierzę otrzyma wyjątkowe zabezpieczenie przy minimalnym i krótkotrwałym dyskomforcie.

Jak przebiega czipowanie zwierząt?

Pierwszym krokiem z pewnością będzie sprawdzenie czy pies nie został już zaczipowany. Aby to zrobić, weterynarz użyje czytnika. Gdy upewni się on, że pies nie ma jeszcze umieszczonego pod skórą mikroprocesora, będzie mógł przystąpić do właściwego zabiegu. W tym celu niezbędne będzie zgolenie skóry, w miejscu, gdzie czip ma być umieszczony. Urządzenie najczęściej zlokalizowane jest między łopatkami lub na karku zwierzęcia. Jest on umieszczany przy pomocy aplikatora. Teraz pozostaje już tylko sprawdzić czy odczyt zakodowanych informacji jest prawidłowy. Cały zabieg trwa kilka minut i nie powoduje większego dyskomfortu, niż ukłucie zastrzyka.

Koszty czipowania zwierząt

Koszty uzależnione są od placówki weterynaryjnej, w której zostanie przeprowadzony zabieg. Jeśli masz jakieś pytania, lub chcesz zapytać o usługę, której nie ma w ofercie, skontaktuj się z lecznicą dla zwierząt w Rzeszowie, wchodząc na stronę https://www.przychodniazalesie.pl/kontakt/ i wybierz dla siebie najwygodniejszą formę kontaktu. 

Warto śledzić również działania lokalnych samorządów, które często w budżecie zaplanowane mają dofinansowanie do czipowania zwierząt. Dzięki takim projektom, możliwe jest zabezpieczenie swojego zwierzaka, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Podobna sytuacja często ma również miejsce podczas adopcji psa czy kota ze schroniska. Placówki te oferują przeprowadzenie zabiegu całkowicie za darmo, co pozwoli ochronić budżet przed dodatkowymi wydatkami.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.