Skip to main content

Jak przebudować stary dom?

1 komentarz

Przebudowa starego domu to idealne rozwiązanie, jeżeli chcesz zmniejszyć koszty oraz trochę zaoszczędzić. Jest to również świetny pomysł, kiedy przykładowo jesteś przywiązany do tego miejsca i nie chcesz się z niego wyprowadzać, za to uważasz, iż nadszedł czas na spore zmiany. Przebudową domu nazywamy zmianą parametrów użytkowych, dzięki czemu stare budowle otrzymają nowe życie. Musimy jednak wcześniej dobrze znać prawo budowlane, ponieważ nie wszystkie parametry oraz zabudowania wchodzą w grę. Dobrym pomysłem jest nawiązanie współpracy z biurem projektowym. Doświadczony architekt pomoże nam zaplanować rozbudowę domu i zadba o indywidualny charakter projektu. 

projekty mieszkań

Jak wygląda prawo budowlane względem przebudowy starego domu?

Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 roku przebudowa domu to wykonywanie robót budowlanych, które zmieniają parametry użytkowe lub techniczne istniejącego już budynku mieszkalnego lub użytkowego. Taka przebudowa nie wymaga żadnej zgody, chyba że właściciele planują przebudowę elementów konstrukcyjnych, przegród zewnętrznych lub/oraz budynków, które wymagają uzgodnienia pod względem ochrony przeciwpożarowej.

Przebudowa starego domu - jak się za to zabrać?

Najczęstszym rozwiązaniem, do którego ucieka się większość osób, jest otynkowanie całego budynku, jeżeli jeszcze nie zostało to zrobione. Ludzie przebudowują bowiem zazwyczaj stare, drewniane domy, a nawet stare kaplice. Przed takim przedsięwzięciem warto skontaktować się z profesjonalistą, takim jak Architekt Ropczyce - projektant domów i wnętrz, który wykona projekt odnowionej wersji domu.

Ważnym elementem z pewnością jest wymiana okien oraz drzwi na nowocześniejsze, bardziej szczelne oraz obicie elewacji deską kompozycyjną lub drewnianą, w zależności od właścicieli. Bryła domu najczęściej zostaje zachowania, jednak umocniona, gdyż stare zabudowy często nie wytrzymywały różnych uszkodzeń. Wnętrze wymaga ogólnego remontu, dlatego warto pozbyć się stropu. Ściany w starych budynkach mogą być czasami nierówne, co łatwo można zakryć farbami strukturalnymi. Ścian nośnych najczęściej się nie rusza, jednak do wydzielania pokoi wewnątrz polecamy płyt karton-gips.

Przeczytaj również "Ile kosztuje projekt rozbudowy domu?", aby dowiedzieć się, jaki budżet należy przygotować, planując remont. 

projekty domów jednorodzinnych

 

Jak zagospodarować stary dom?

Stare budownictwo polegało na połączeniu obiektu mieszkalnego wraz z garażem, stodołą, czy nawet kurnikiem. Tak duża powierzchnia budynki może być kłopotliwa, jeżeli przechodzimy do jej zagospodarowania. Dlatego warto pozostawić to w swoim pierwotnym stanie - wydzielić część mieszkalną oraz część gospodarczo-garażową, na rzeczy mniej potrzebne w środku domu, kosiarki, dmuchawy do liści, grabie, łopaty itd.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Tomek · 10 miesięcy temu
    Bardzo cenny artykuł! Cieszę się, że na waszym blogu zawsze znajdę odpowiedzi na swoje pytania. Właśnie zaczynam myśleć o renowacji i rozbudowie starego domu, ale wiem, że sam nie dam sobie rady. Najwyższa pora rozejrzeć się za projektantem domów i wnętrz, który trafi w moje gusta i razem stworzymy projekt moich marzeń.