Skip to main content

Dla kogo wskazana jest tlenoterapia przy użyciu komory hiperbarycznej?

Dodaj komentarz

Wiele schorzeń można skutecznie wyleczyć przy pomocy komory hiperbarycznej. Niestety w Polsce nie jest ona popularnym rozwiązaniem. O tym dlaczego warto jednak skorzystać z tego rozwiązania, mimo pewnych niedogodności przeczytasz w dalszej części artykułu.

Terapia tlenowa Słupsk

Czym jest i jak działa komora hiperbaryczna?

Zabieg, który przeprowadza się z wykorzystaniem tej komory, nazywany jest tlenoterapią hiperbaryczną. Pacjentowi jest podawany czysty tlen, który jest pod ciśnieniem 3 atmosfer. Takie rozwiązanie powoduje, że do krwi człowieka dostaje się kilkakrotnie więcej tlenu, niż przy wdychaniu go normalnie z atmosfery. Tlen, który ma podwyższony stopień sprężenia, bardzo dobrze pobudza komórki do odnowy i wzrostu. Szczególnie ważne jest, to, że leczenie tlenem pobudza komórki szpiku kostnego, naczyń krwionośnych oraz naskórka. Używanie takiej komory hiperbarycznej znalazło zastosowanie przy leczeniu wielu dolegliwości i chorób. Wszystkie pozytywne efekty osiągnięto dzięki mocy tlenu, który przenika do komórek w organizmie człowieka.

Jak schorzenia leczy się przy pomocy komory hiperbarycznej?

Leczenie komorą hiperbaryczną sprawdza się przy leczeniu wielu chorób i urazów. Najczęściej używa się jej przy leczeniu zatrucia czadem. Wypiera one wtedy szkodliwe substancje z ciała zatrutego człowieka. Komorę poleca się także przy leczeniu chorób neurologicznych takich jak Parkinsona, ADHD oraz Alzheimera. Jej działanie, może być również przydatne przy trudno gojących się ranach. Komórki pobudzone do odbudowy mogą przyśpieszyć gojenie w niektórych wypadkach.

Inne przypadki gdy wykorzystywana jest komora hiperbaryczna to leczenie: nadciśnienia, miażdżycy, cukrzycy, martwicy, migreny, otyłości oraz przy chorobach autoimmunologicznych. Niektórzy lekarze decydują się na jej użycie także po przeszczepach kończyn. Może ona zapobiec wystąpieniu ewentualnego odrzutu. Jak widać, komora ma szerokie zastosowanie w leczeniu wielu chorób. Przed rozpoczęciem leczenia trzeba odbyć szczegółowy wywiad, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg w komorze hiperbarycznej powinien być dostosowany pod względem długości do wymagań pacjenta i szczegółów występującego schorzenia. Średnio pojedynczy zabieg trwa około godziny. Osoba poddawana zabiegowi musi trafić do komory w samej bieliźnie bawełnianej. Wszystkie ozdoby i dodatki musi zostawić poza komorą. Podczas zabiegu pacjent siedzi lub leży. Otrzymuje specjalną maskę, która pozwala na wdychanie czystego tlenu. To ile takich zabiegów odbędzie pacjent, zależy od wskazań lekarza. W Polsce tylko kilka ośrodków medycznych wykonuje takie zabiegi w ramach Funduszu NFZ. Pojedynczy zabieg na własny koszt może kosztować około 150 złotych.

Przeciwwskazania

Skorzystanie z komory hiperbarycznej jest niemożliwe w kilku przypadkach. Przede wszystkim osoby, które przechodziły niedawno zabiegi w okolicach klatki piersiowej lub cierpią na chorobe płuc, nie mogą skorzystać z takiej komory. Kobiety w ciąży także nie powinny przechodzić tego zabiegu. Osoby cierpiące na padaczkę lub mające gorączkę nie mogą również skorzystać z tego rodzaju tlenoterapii. 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.